Русский человек-Иван Говнов (archerss) wrote in bitter_onion,
Русский человек-Иван Говнов
archerss
bitter_onion

post

Originally posted by archerss at post
Вчорашній виступ Президента Ізраілю у Верховній раді, де він відкрито назвав ОУН-УПА колаборантами та вбивцями єврейського народу, викликав надзвичайне обурення у більшості українців. І, хоча багато хто із євреїв вже осудив такі висловлювання свого лідера, хотілося б внести трохи ясності у стосунки українського та єврейського народів під час Другої Світової Війни.

Так, ті часи були дуже важкими і темними. Справді, серед українців вистачало колаборантів та поліцаїв, які допомогали німецьким окупантам здійснювати злочини проти людства. Так, як і серед лідерів більшовиків, які винищували українців, переважна більшість була євреями.
Але Реувен Рівлін у своїй промові наголосив, що активну участь у Голокості брали саме українські націоналісти.

Що ж. По-перше, хотілося б зазначити, що у Бабиному Яру окрім євреїв було знищено близько 600 членів українського націоналістичного руху, серед яких була поетеса Олена Теліга, публіцист Орест Чемеринський, секретар президента Карпатської України Іван Рогач та інші видатні особи. Серед розстріляних був також ОУН-івець Володимир Багазій, який був назначений німецькою окупаційною адміністрацією на посаду градоначальника, але відмовився підкорятися німцям. Трибуналом було визначено, що безпосередню вину за злочин, скоєний у Бабиному Яру, несе Зондеркоманда 4а Айзнатцгрупи С під керівництвом штандартенфюрера СС Пауля Блобеля за підтримки двох підрозділів полку поліції «Південь» — 45-го і 303-го батальйонів поліції. Так, серед поліцаїв траплялися етнічні українці, як і етнічні росіяни, і навіть євреї. Але набиралися вони або з безпартійних, або з радянських війсковополонених.
По-друге, роль єврейського народу в діяльності Українського націоналістичного руху є дуже значною і позитивною. І почалася спільна боротьба українців та євреїв задовго до початку Другої Світової. Так, "жидівський курінь" 1-го корпусу Української Галицької Армії, набраний переважно із етнічних євреїв, приймав активну участь у боях проти польської та російської армії у 1919 році. Пізніше, після окупації України радянськими і німецькими військами, євреї приймали активну участь у збройній боротьбі проти поневолювачів у лавах ОУН-УПА. Лікар Абрагам Штерцер і його брат Арієг та їхні сім’ї, що за своїм світоглядом були переконаними сіоністами, мужньо воювали в УПА, чудово володіли українською мовою. Абрагам Штерцер лікував не тільки поранених і хворих солдатів УПА, але й місцеве населення. Високим авторитетом користувався лікар Самуель Нейман на псевдо «Максим», який був врятований підпільниками УПА із німецького табору та геройськи поліг в бою з енкаведистами в Чорному лісі разом з членами штабу УПА в 1945 році. Всі поранені і важкохворі солдати і офіцери УПА з великою любов’ю ставилися до свого рятівника-лікаря Варм Шая Давидовича, чудового фахівця і відважного воїна. Навчався він в Парижі та Варшаві, а практику почав у 1943 році в підпіллі УПА, зокрема у загоні «Сосенка», що діяв на Волині. Разом з ним в УПА перебувала його дружина Естер, що була медсестрою.

По-третє, українські націоналісти не лише співпрацювали з євреями, але і брали активну участь у їх порятунку від Голокосту. Поряд з визволенням ув'язнених німцями українців відділи УПА здійснювали також звільнення людей єврейської національності. Найвідоміша така акція відбулася навесні 1943 р. у Рівному, коли загін УПА здійснив напад на німецьку охорону гетто, звільнив кілька сотень євреїв й розмістив їх по навколишніх селах, де вони дочекались відступу німецьких військ з України.
В розстрільних списках членів українського націоналістичного підпілля, які для остраху вивішували гестапівці, біля багатьох українських прізвищ було помічено: «Für Judenbegünstigung» (за сприяння євреям) та «Für Judenbeherbergung» (за переховування євреїв).
Окремо у списку друзів єврейського народу стоїть Федір Вовк - провідник ОУН(б) Нікопольського району, який урятував від нацистів єврейську родину Бакстів (подружжя, двоє дітей, бабуся і небіж), за що здобув найвищу пошану єврейського народу - звання "Праведник народів світу".
Велику роль у порятунку євреїв відіграв і митрополит Андрій Шептицький. Його ім'я також виносилося на розгляд до внесення у списки праведників, але голоси членів комісії Яд-Вашем розділилися через сильний вплив радянської пропаганди. Проте єврейська громада України в травні 2008 року визнала його Праведником.
Загалом, за кількістю Праведників Народів Світу український народ посідає 4 місце (2515 осіб).

Це - лише декілька історій із усього літопису взаємин українського та єврейського народів. Звісно, були у цих взаєминах і ганебні моменти. Були і українці, що вбивали євреїв, і євреї, що вбивали українців. Проте, пряме звинувачення українських націоналістів у Голокості - це всього-навсього пропагандистський крок. Радянська (а нині і російська) пропаганда вважала українських націоналістів найстрашнішим ворогом. І її відлуння й досі відчувається по всьому світу. Сподіваємося, пан Рівлін із часом переосмислить свої слова. А ми впевнені, що його думка ні у якому разі не є думкою єврейського народа в цілому.
Tags: герои АТО, проповіді
Subscribe
Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments