Andriy Lypkivskiy (a_lypkivskiy) wrote in bitter_onion,
Andriy Lypkivskiy
a_lypkivskiy
bitter_onion

МОВА

7 ПОШИРЕНИХ ПОМИЛОК В УКРАЇНСЬКІЙ МОВІМи всі часом помиляємося, мимоволі вживаємо кальки з російської мови чи неправильно наголошуємо слова. І не дивно! Ще Вольтер у свій час сказав: "Чужу мову можна вивчити за шість років, а свою треба вчити все життя".
Невеликими кроками будемо навчатися говорити українською. Мова - код народу. Є мова - є народ! Не біда, що допускаємо помилки, головне - не соромитися мови країни, у якій живеш, по землі якої ходиш, ходять діти твої і онуки. Здолаємо перешкоди. Як добре спілкуються наші учні на уроках, заслухаєшся. Прийде час і на перервах, і у транспорті залунає українська.
Деякі помилки трапляються надто часто. Пропоную звернути на них увагу та намагатися їх уникати.

1. "Нажаль". Коли знову сумніватиметеся, писати разом чи окремо ці два слова, згадайте, що між ними можна вжити ще одне слово: "на превеликий жаль". Таким чином, можливо, Вам легше буде запам'ятати, що ми їх завжди пишемо окремо!


2. "Будь-ласка". Це теж два слова, вони пишуться окремо і без дефіса.


3. "Згідно інструкції", "відповідно з", "у відповідності з ...", "згідно до..." – це все помилкові конструкції.

Українською правильно буде: відповідно до і згідно з.


4. "На протязі року" – калька з російської мови.


5. "Заключається". В українській мові такого слова взагалі немає, тому контракти укладають (
заключають), проблеми полягають (
заключаються), когось обіймають(
заключають в обійми)...6. Їх чи їхнього? На жаль, під впливом російської мови все частіше їх вживається не у властивому значенні. Насправді, їхній – це присвійний займенник (відповідає на питання "чий?"), а їх – це форма родового і знахідного відмінка від особового займенника вони(відповідає на питання "кого?", "чого?", "що?").7. "Приймати учаcть". Приймати – це взагалі одне з тих слів, які у нас дуже часто вживають неправильно. Зокрема, треба говорити: брати до уваги, брати до серця, брати до відома, а у нас багато людей вживають у цих словосполученнях слово приймати.А які Вам помилки трапляються найчастіше?

PS. До речі, помилки трапляються, а не зустрічаються, як дехто вважає! :)

Update.
8. "В кінці кінців" - калька з російської. Треба говорити: зрештою, врешті-решт.

9. "Самий кращий" Вживається на жаль під впливом російської. В українській кажуть "хороший, кращий, найкращий", Замість "самий гарний" треба вживати "найгарніший" і т.п.

Tags: мова
Subscribe
Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 31 comments