Розстріляні в урочищі Сандармох: у Харкові вшанували жертв сталінських репресій

На майдані Свободи поіменно згадали харків'ян, розстріляних у 1937 році в Карелії.

5 серпня вважається початком Великого терору 1937 року.

Учасники акції зібралися біля намету «Все для Перемоги» о 17:00.

Ми хочемо показати, яких харків'ян знищили протягом тижня: з початку листопада і до сьомого числа 1937 року, 

— розповіла співорганізаторка заходу Вікторія Склярова.

На майдані учасники акції-реквієму зачитали 77 прізвищ: це поети, письменники, режисери, науковці та священники, які жили на Харківщині та були страчені в урочищі Сандармох.

Серед уродженців Харківщини, убитих у Сандармоху, український поет та прозаїк Олекса Слісаренко. Про долю прадіда Олександр Поплавський дізнався від родичів, коли був школярем:

Ми усього цього не знали за часів Радянського Союзу. Це вже коли бабуся Наташа померла, прийшли родичі, принесли всі ті книжки Слісаренко. У мене є чотири томи, це оригінали.

Олександр працює програмістом у Києві. У вільний час вивчає власний родовід та збирає архівні документи.

У мами своєї, у дядька розпитую — хто що знає? Я думаю, мало хто знає. Там треба копати, копати. Якщо людина не знає про своїх предків, вона як листя — полетіло, зірвало його, спалило. І все. А якщо це вже рід, розумієте, це вже як дуб. Його так просто не вирвеш. Тому я саме цим і займаюсь.

За словами Олександра, інший його прадід у 1930-х роках служив в НКВС. Чи був він причетним до розстрілів, Поплавський не знає.

Серед харків'ян, страчених у Сандармоху, були драматурги Микола Куліш і Лесь Курбас. Всього в урочищі розстріляли понад тисячу. Кожен четвертий був українцем, розповідає історик Марія Тахтаулова.

Історик Юрій Дмітрієв, який віднайшов це поховання на початку 1990-х років, зараз перебуває у російській в'язниці.

Світова спільнота і цех істориків та юристів говорять про те, що це було політичне замовлення за його діяльність саме на тлі досліджень, пов'язаних зі сталінськими репресіями. Саме він віднайшов це урочище Сандармох і розказав про нього світу. Тому що ми не знали, що сталося із Соловецьким етапом. І ці 1111 імен, які ми зараз читаємо. І завдяки Юрію Дмітрієву ми зараз ці імена віднайшли, 

— каже Тахтаулова.

promo bitter_onion март 15, 2021 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…

Error

Comments allowed for members only

Anonymous comments are disabled in this journal

default userpic

Your reply will be screened

Your IP address will be recorded