Инга (innerwoman) wrote in bitter_onion,
Инга
innerwoman
bitter_onion

Про мовне питання і не тільки.

Чесно кажучи, я розгублена. Розгублена після цього обговорення "Греча, давеча повним галопом або русифікаця русифікованих"   https://bitter-onion.livejournal.com/3594088.html?thread=31120488#t31120488 Так, я теж з тих українців, хто у побуті користуються російською мовою, і не бачу у цьому великого гріха. Я веду діловодство українською, без проблем читаю українською як науково-учбову,  так і художню літературу, обожнюю український переклад у кіно. Телефонуючи кудись, вибираю українську мову спілкування, користуюся україномовними або англомовними інтерфейсами, якщо є вибір. Принципово українською розмовляю з держслужбовцями. Але у побуті я геть російськомовна, а тут, у клубі, люблю вживати оті самі русизми і суржик, які пан Аббат так критикує, називаючи таких як я поціновувачами російської культури, що "прагнуть її плекати". Але ж це не так! Навіть якби я дійсно була поціновувачем російської культури (якби та культура насправді існувала, для початку), яке це має відношення до моїх моральних якостей, до вибору цінностей, до мого світосприйняття чи розуміння патріотизму? Якщо мені подобаються картини Васі Ложкіна, чи вірші Пушкіна - я прагну плекати російську культуру? і це дорівнює "я зневажаю українську культуру", дорівнює "я ворог України"? Для мене така логіка, такі обвинувачення - це занадто. Я вбачаю тут надання надцінності мовному питанню і радикалізм по відношенню до російськомовних людей. Власне, бачу втілення тих обвинувачень щодо мовного питання, які закидає Росія і Путін.
Знаєте, шановні, у кожного з нас, мабуть, є свій культурний тригер. Для багатьох зараз такий тригер - усе, що пов'язане з РФ. Розумію, сама така. От у обговоренні за лінком, наведеним вище, пані Кет_кошечкіна висловила думку, що українську культуру треба перш за все розвивати, робити привабливою, зацікавлювати. А не примушувати і насаджувати через відсутність альтернативи. Так от, здебільшого я бачу круг мене не українську культуру, а дурну шароварщину, не цікаву, примітивно-наляписту. Оця шароварщина - мій тригер. Що спадає на думку, коли йде мова про українську культуру? Вишиванка і віночок, а потім, трохи піднатужившись, ще згадують  плетений тин, розмальований глечик, червоні шаровари. Подивіться на архітектуру і дизайн українських ресторанів - як під копірку шароварщина. За останні років 15, я бачила лише одне архітектурне рішення, в якому чітко просліджується український дух, але загальна ідея сучасна та приваблива (це був приватний будинок, тому доказів не дам, на жаль). Ось 21 травня був День вишиванки. Для мене - тригери на кожному кроці, це мій власний бзик-подразник. Те, що одягають більшість панянок - це навіть і близько не вишиванка, це дурна, нікчемна пародія на українську вишивану сорочку. Так, багато вишитих руками, так, є окремі елементи українських народних взорів, але ці "вишиванки" не виглядають  ані старовинними-автентичними, ані осучаснено-переосмисленими, вони виглядають як дешеві "народні" костюми районного будинку культури радянської епохи. А є вишиванки Віти Кін - це якщо хочеться модного, сучасного, але взнавано-українського. Є література (хоча рідкісна і дорога, але ж вона є!), у якій наведені і крій, і взори, і прийоми шиття справжньої української вишиванки.
У мене є мрія))) Побудувати український дісней-ленд. Але не з Міккі-мишею. А за мотивами "Енеїди" Котляревського. Колись я вже робила чернетку генплану парку розваг, що повторював пригодницький маршрут моторного козака Енея. Це може бути справжня українська культурна бомба, цікава, яскрава, самобутня. Сучасна і приваблива, з елементами інших впізнаваних культур.
А ще я би дуже хотіла, аби Україна стала використовувати латиницю замість кирилиці. Бо це чинник, який діє на українців постійно, чинник, який робить українців податливими до пропаганди. Най би краще українці використовували латиницю, тоді б вони легше навчалися  англійської та побіжно розуміли польську, чеську. І були б відключені від російського інформаційного поля!
Україна  має багатющу культуру, але її треба чи то заново відкривати, чи то по-новому переосмислювати та подавати на широкий загал. І мовне питання тут лише одне з.
Subscribe

promo bitter_onion march 15, 2021 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 57 comments