Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

ALARA

не буду писати про коронавірус те, чого не знаю. Я не біолог, тому не буду розповідати скільки він живе на якій поверхні і таке інше. Але розповім про те, на чому знаюся. А знаюся я на математиці і фізиці.

Так от. Всі біологічні процеси відбуваються по-різному, тобто, для нас як спостерігачів, з якоюсь ймовірністю. Все, що про біологію, то обов'язково про ймовірності. Тому, коли ми кажемо про вірус, ми повинні розуміти, що зараження проходить не з ймовірністю 100% при кожному контакті, і хвороба протікає легко в більшості випадків.
Давайте припустимо (цифри оціночні, я їх ніде не перевіряла, це просто приклад), що ймовірність зараження, якщо не вживати ніяких заходів безпеки 20% (на Діамантовій принцесі теж не всі заразилися навіть в умовах довгого перебування разом), смертність в середньому 3%. Це означає, що ймовірність p=0.2*0.03=0/006. Тобто, з тисячі помруть шестеро, (і скоріш за все це будете конкретно не ви). І отут починаються інтерпритації, хтось кричить "це не страшно!", хтось "ми всі помремо!" демонструючі різні когнітивні викривлення за Канеманом (недооцінку і переоцінку ймовірностей). Насправді, конкретно для індивіда це невисока ймовірність. Ми робимо операції з більшим відсотком ускладнень і нічого не трапляється. Але. У гру вступає закон великих чисел (пам'ятаєте "Равлика на схилі"?). Шість людей на тисячу означае, що у Харкові (будемо вважати півтора мільйона мешканців) помруть дев'ять тисяч. І це дофіга.
Тому карантин потрібен. Знижуючі ймовірність ми знижуємо смертність. А ще ми розтягуємо епідемію надаючи можливості вразливим людям бути по черзі підключеними до апарату ШВЛ. Ваша розумна поведінка збереже життя, скоріш за все, не вам конкретно (якщо ви не в групі ризику), а комусь іншому з тієї ж групи ризику.

Але. ПАм'ятаємо про ймовірність. Не заразитися взагалі існує один спосіб. Закритися в герметичній камері зі штучною вентиляцією і ні з ким не контактувати. Це неможливо. Також неможливо дезинфікувати весь одяг, в якому ви виходили до магазину, мити все з хлоркою, не їсти два місяці. Тому, щоб не перетворитися на параноїків з обсцесивно-компульсивними розладами, оцінюємо ймовірності. По-перше, рубимо ВСІ контакти, крім тих, які неможливо обрубити. Я не зустрічаюся з мамою та сестрою. Якщо ми спіймаємо заразу, то вони залишаться "чисті". Ніяких подружок, родичів, нікого. Мінімальне коло спілкування зі співмешканців. Це найефективніша міра, вона знижує ймовірність в рази. По-друге, уникаємо приміщень. До магазина ходимо раз на тиждень (чи раз на два тижні), все що можна купити в кіосках, купуємо в кіосках, не заходячі в середину. Це теж рубить ймовірність в рази. Миємо руки після всіх контактів, або обробляємо санітайзером, теж в рази. Маска, ну еееее... такоє. Її вимагають, то йой, най буде. ПАм'ятаємо, що сама по собі маска небезпечна, бо швидко зволожується, тому користь лише від сухої маски. Вдягаємо в приміщенні, швидко знімаємо, миємо руки, на вулиці не носимо.

Після конкретного зниження ризиків подальші заходи не дуже мають сенс. Ви не медик всередині чумного бараку, де кожний кубічний сантиметр повітря кишіть вірусами, а ймовірність заразитися 0,05% і 0,025% тільки математично відрізняються вдвічі, практично це одне те й саме. Мити вулиці з милом і санітайзером, як на мене, дурня, і скоріше всі це роблять для заспокоєння дурного електорату. Краще зберегти ресурс і кинути його на реально потрібні речі, а саме, обробка громадського транспорту і під'їздів. Оці міри теж рубають ймовірність в рази, тоді як обробка вулиць гроші на вітер. Заборона гуляти приносить відчутну шкоду, і не приносить користі, це я вже як фізик кажу. Якщо хтось і кашляне короною, ці віруси миттєво розлітаються, і їхня концентрація в повітрі стає маленькою, бо на вулиці завжди повітряні потоки. А якщо згори шкварить сонечко, то зараз це природній дезинфектор, вірус довго не виживе. Як не приносять користі всі ті міри, які в принципі, знижують ймовірність, але знижують її на 0.005%. Тобто, нібито й менше шансів заразитися (якщо гуляти в хусточці), але практично ні про що. Хоча провітрювати хату і робити вологе прибирання завджди корисно. Благословляю на це! Єдине, не перетворюйте прибирання на сенс життя.

Ну і головне для чого я це писала. Пам'ятайте, на 100% вберегтися неможливо, всі намагання замотатися в кокон це лише ілюзія контролю. Але такі намагання шкодять психічному здоров'ю, тому що життя починає обертатися навколо гігієни і санітарії. Знизьте ймовірність у 10-30 разів, і заспокойтеся на цьому. Всі подальші дії суттєво погіршують ваше життя, але не додають істотної користі.

https://www.facebook.com/xunmeya/posts/2620639451545402

ЗИ: ALARA це акронім. Від As Low As Reasonably Achievable.
Tags: коронавірус, на подумать, поради, термінологія
Subscribe

promo bitter_onion Березень 15, 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 2 comments