Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Фрірайтинг

Стреси, переживання, конфліктні ситуації підстерігають нас всюди - і з часом ми можемо відчувати, що емоційно виснажені або спустошені, відчуваємо себе як зомбі. Щось дивне одночасно повністю позбавляє нас спокою -- ми нескінченно прокручуємо в голові різні варіанти вирішення, нервуємо, боїмося зробити помилку або лаємо себе за втрачений шанс. А з іншої сторони ми перестаємо розуміти, що нам робити зі своїм життям, ну тобто як робити правильно...

В принципі наш організм дуже витривалий: ми довго можемо чинити опір наростанню цього (називається то mental exhaustion), але з часом це може призвести до серйозних хвороб.
При цьому далеко не всі готові звернутися до психолога, а зараз і психолога не знайти без маски.

І в цій ситуації на допомогу можуть прийти методи психологічної саморегуляції, дієві і нескладні, які можна з успіхом застосовувати самостійно. Один з цих методів - Фрірайтинг, вільне лист.


Що таке Фрірайтинг?
Переклад з англійської терміна «Free writing» досить точно описує суть методу. Це максимально швидке, без обдумування, невпинне записування всіх думок, які виникають. Залежно від того завдання, яке людина хоче вирішити, час aрірайтинг може бути обмеженим або вільним.

Головне у фрірайтингу - відволіктися від всіх зовнішніх чинників, зосередитися на папері з ручкою і не звертати уваги на зміст написаного, логіку, граматику або стиль. Важливо дуже швидко записувати все, що приходить на розум, не роблячи ніяких зупинок. Поки не зрозумієте, що виснажилисі від писання, зазвичай то 15-20 хвилин.


Фрірайтинг - бесіда з справжнім собою
Чому фрірайтинг може допомагти?
...Весь наш досвід - позитивний і негативний - зберігається в нашій підсвідомості. Там є відповіді на всі питання: від «хто винен?» до «що робити?». Саме в підсвідомості скупчуються всі наші знання, і уривчасті, і систематизовані, все враження і оцінки, непевні й заблоковані почуття, яскраві і скороминущі враження, упередження і патерни.
Але, обдумуючи якусь ситуацію, ми мислимо звичними, рутинними, стереотипними для нашої свідомості схемами. Умовно кажучи, ми мислимо поверхнево, не заглиблюючись у себе. А ще нас можуть відволікати зовнішні подразники.

Техніка фрірайтингу (техніка вільного письма) дає можливість сконцентруватися і поступово зануритися до першоджерела проблеми, спочатку до автоматичних думок, нав'язаних стереотипів, а потім і до базових схем і когнітивних переконань.

Є у фрірайтинга ще плюс -- в кабінеті у психолога людині буває досить важко відмовитися від свого звичного способу і стати абсолютно відвертим. Ну от стрьомно. А фрирайтинг то до вас, потім заникаєте ті папірці і ніхто не дізнається, а вам може стаити легше.


Фрірайтинг -- вперед до практики
Підберіть час і обстановку, коли вам ніщо не буде заважати протягом тривалого часу, десь з півгодини для початку. Не допустимі ніякі відволікаючі фактори (діти, коти, телефо), про це потрібно подбати заздалегідь. У мене то буває рано вранці, десь з 5 до 7 ранку.

- Для початку сформулюйте питання, відповідь на який хочете отримати
- Пишіть чесно, ніхто то не побачить.
- Не намагайтеся підібрати красиві огічні формулювання - запишіть проблему саме так, як ви її відчуваєте. Ваші фрази можуть бути хаотичними або логічними, віддалятися від заданої проблеми і повертатись назад, бути смішними або безглуздими. Головне просто продовжувати швидко писати все, що приходить в голову.
- Забув написати -- не друкуйте а пишіть від руки.
- Зазвичай достатньо 15-20 хвилин швидкого письма, півгодини досить майже завжди.
- Як тільки ви відчули, що є відповідь на питання, можете завершити то.

Я раз на місяць переглядаю ті свої висери і розумію,що той фрірайтинг 5-10 разів на тиждень зекономив мені купу часу, бо я розвіяв свою голову.

ЗИ а познайомився я із фрірайтингом коли 4 місяці лежав в лікарні, з них 3 місяці на дренажі... І стріха не поїхала. Мабуть саме тому, що...

Це безпечна практика, поки ви сидите на карантині.
Все одно краще, ніж нервуватись і дивитись новони.

Tags: коронавірус, поради
Subscribe

Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments