Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Фінансовий брат стежить за тобою

«Я розповім Вам про Україну своєї мрії… Головна мета моєї діяльності — заможний українець… Органи правопорядку повинні припинити займатися економічним тиском на бізнес»… Пригадуєте, що це? Це пункти програми кандидата в президенти Зеленського.

За кандидата Зеленського проголосували чимало підприємців – але наразі мрії закінчилися і в президента, і в бізнесу. У 2019 р. в Україні ФОПів зареєструвалося на 15% менше, ніж у попередньому 2018 р. За даними «Опендатабот», на початку 2017 р. в Україні було 1,76 млн ФОПів, на початку 2019 р. 1,84 млн, на початку 2020 р. – 1,88 млн. Падіння динаміки очевидне. Не менше цікаво виглядає й хронологія відкриття нових ФОП. Показник завмер на періоді березень-квітень 2019 р. (вибори президента), дещо підріс у червні-вересні (вибори Верховної Ради) і обвалився у вересні – після призначення уряду. На початок 2020 р. показник – найнижчий за останні два роки.

Що це означає? Виключно те, що підприємці стали масово уходити в тінь. Віщую, що цей процес пожвавиться і вже невдовзі.


З 28 квітня в дію вступають норми закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, здобутих злочинним шляхом». Законом істотно розширено перелік суб’єктів фінансового моніторингу, тобто людей і організацій, які зобов’язані стежити за фінансовими операціями, і в разі підозрілих транзакцій повідомляти про це до фіскальних і силових органів. До цього переліку потрапили бухгалтери, але не всі – лише бухгалтери-аутсорсери, тобто по суті ФОПи, які надають послуги фінансового обліку. По факту тепер такі бухгалтери мусять шпигувати за своїми замовниками, і в разі виявлення підозрілих операцій – «стучати куму», як казали за часів НКВД і ГУЛАГ. Інакше – ці бухгалтери самі стануть злочинцями. Очевидно такі новації водночас вплинуть і на добробут бухгалтерів-аутсорсерів, і на підприємців, які не можуть дозволити собі утримувати штатного бухгалтера. Під фінансовий моніторинг потрапляють також операції з віртуальними активами, в т.ч. – з криптовалютами. Щирі вітання підприємцям, які уже всунулися в цей ринок – вольниця завершилася.

Штрафи законом передбачені «кусючі» – за неподання або несвоєчасне подання Держфінмонторінгу інформації щодо підозрілих штраф становить до 20 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ), тобто до 340 тисяч гривень. Раніше він становив до 34 тисяч гривень. Взагалі-то відмивання коштів – це цілком конкретні операції, пов’язані з торгівлею забороненими наркотиками, людьми, зброєю тощо. Але якщо раніше для моніторингу фінансів через подібні злочини була потрібна певна доказова база і ухвала суду, то тепер бізнес потрапляє під тотальний контроль, причому з боку його ж бухгалтерів.

У принципі під такий моніторинг потрапляють лише операції від 400 тисяч грн, й відтак малому бізнесу ніби нема чого перейматися. Але це так лише з першого погляду. Чимало підприємців-ФОПів роботи виконують для великих бізнес-компаній – так зручно їм обом. Одні позбавлені потреби мати людину в штаті, інші можуть працювати водночас з кількома фірмами. Фінансовий контроль з усіма притаманними йому витратами часу і ресурсів явно призведе до згортання низки компаній, і відтак на бобах опиняться й ФОПи також. І цей процес уже іде.

Але ФОПам і зараз розслаблятися зарано – про них уже подбали. З 31 січня 2020 р. в Україні НЕ ІСНУЄ банківської таємниці. Відтепер до рахунків громадян без ухвали суду доступ мають низка силових і фіскальних органів, у т.ч. – прокуратура, НАБУ, фіскальна служба та фінмоніторинг. Що це означає? Що відтепер з проданої сусіду шафи, або колезі – холодильника, ви зобов’язані сплатити 18% податку на доходи фізосіб +1,5% військового збору. І задекларувати. І єдиний соцвнесок сплатити. Бо якщо зловлять – мало не здасться. Переконаний – найбільше фінмоніторинг зацікавлять рахунки осіб, пов’язаних з опозиційними партіями.

Великий фінансовий брат відтепер стежить за нами уважно. З чим вітаю всіх. А особливо – виборців Зеленського.

Дмитро Вовнянко

Tags: а я ведь говорил, виздобули, зебилы, ітогі падведьом
Subscribe

promo bitter_onion march 15, 2021 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 0 comments