Освіта ≠ освіченість.
Понад 60% учнів початкової школи в країнах, що розвиваються, не володіють навіть мінімальними навичками.
В Україні таких ідіотів серед дорослих 73%!
Дипломи тепер нікому не гарантують роботу, а визначити реальний рівень підготовки фахівців може тільки обов'язкова і універсальна в своїх вимогах сертифікація. В Макдональдсі на проспекті Свободи вам в 9 випадках з 10 дадуть відповідь англійською та польською, а можливо й іншими мовами. Я б спробував латинську, але я її не знаю. Можу трохи на івриті, але морда в мене слов'янська.
Теоретична освіта з переписуванням у конспект правил підручника та пошуком у Гуглі реферата не дає багато знань, правильні нейронні зв'язки просто не створюються.
Практика і тільки практика створить знання з переписаних теоретичних книжок.
Досід, експірієнс!
Метод Дуолінго
Багато хто з вас чув про статистика, есеїста, ризик-менеджера Нассім Талеб, ну той що написав про Чорного Лебедя. Я навіть то читав, ніфіга не поняв і подарував книгу приятелю. Через рік знайшов піратську, прочитав, подумав і вирішив "це може бути. Книга так собі, але дискурс ОК".
Але мало хто знає, що той Талеб про офіційну освіту пише більш ніщивно, ніж я.
Якщо стисло, то головний противник дипломів і сертифікатів, не підкріплених практичними знаннями, - це Нассим Талеб, колишній трейдер і автор бестселера "Чорний лебідь. Під знаком непередбачуваності".
Найефективнішою технікою навчання він вважає метод проб і помилок. Саме так, за словами Талеба, створювалися кращі винаходи і відбувалися відкриття.
"Промислову революцію рухала не наука, а люди без будь-якої освіти", - вважає він.
У виступі на WorldSkills Conference він спирався на власну теорію антіхрупкості. Відповідно до неї, компаніям і людям потрібно вчитися отримувати вигоду з стресових ситуацій і цінувати помилки.
І саме тому я вважаю той сайт Дуолінго класним доповненням до теоретичних знань. Бо хоч якась практика, у зручний для вас час, з контролем помилок. ...Безумовно, то гірше, ніж говорити з носіями чи хоча б слухати їх. Але це практика, практика що побудована на методі спробуй - проаналізуй - виправи.
Чомусь багато людей вважають, що Дуолінго побудований на методі проб та помилок, але це не так, там не классична модель "Трайл енд єрор".
Бо классика того метода містить 4 наступні признака:
1) метод потребує мало знань: випробування та помилки можуть бути навіть там, де знань з предмету мало або взагалі немає. Якщо ви не вмієте в алфавіт - на Дуо мову не вивчите (я пробував свого часу)
2) орієнтованість на рішення: проби та помилки не не аналізуються для розуміння того, чому рішення працює, знайдене рішення далі просто повторюється
3) специфічна для проблеми: спробу та помилку не намагаються узагальнити і використати рішення для інших подібних проблем
4) неоптимальність: спроба та помилка - це, як правило, спроба знайти перше ж рішення. Не шукаються всі рішення та не обирається найкраще рішення.
Це те, доречі, чого немає в українській версії Вікапедіа (Метод проб і помилок). Якщо хтось тут готовий доповнювати нашу українську Вікіпедію -- відгукніться, я буду давати якісний матеріал, який ви після вікіпедізації можете публікувати і робити гарну справу для країни. Вам ще знання й рейтинг додадуться :)
Як я працюю з Дуолінго ефективніше
Я просто наперед вчу слова. Ось так все просто. Тобто я вже знаю наперед слова і правила до навика.
Ви можете наперед взяти слова для лекцій після гуглінга "duolingo words for every lesson". Є для тих,хто може в кацапську, тут -- на duolingo.fandom.com.
1) Для кожного навика в мене в байндері є окремий листок, зі словами, перекладом, поясненнями. Для французської мови то розділ 7 -- "Exercices + duolingo notes / cartes de chair / écoute"
2) За день до нового навика я витрачаю декілька хвилин на пошук слів та хвилин 5-10 хвилин на написання словничка та транскрипції слів на новому листочку, пишу правила... І підшиваю той листок в байндер. Потім зранку повторюю ті слова (так-так, інтервальні повторення).
3) І на "новій лекції" я герой -- прохожу набагато швидче новий навик. На листочку відмічаю мої факапи (помилки), над якими працюю на тому ж листочку.
Зрозуміло, що періодами я викидаю старі листочки.
Пластикового байндера десь у дюйм товщиною більш ніж достатньо на рік! Можете купити трохи якісніший, десь такий, як написано тут, різниця в ціні аж півбакса. ...Просто він важкий для моєї спини, тому від того відмовився, нажаль.
Цей варіант реально дозволяє більш ефективно пам'ятати слова та швидче трейнатись!
Як вам такий лайфхак для Дуолінго?
PS: і та, і базове і спеціальне навчання мігрує від традиційного до варіанта, подібного до Дуолінго. Тенденцію вже видно. bitter-onion.livejournal.com/3016242.htm
Community Info