Це друга частина статті про термінологію до серії "Як читати наукові матеріали". Перша частина -- "Дані, інформація, знання. Вивчення і читання."
[ Першоджерело, первинне джерело інформації, іноді ще основне джерело - це все, що дає вам прямі свідчення про людей, події чи явища, які ви досліджуєте.]Первинні джерела
Першоджерело, первинне джерело інформації, іноді ще основне джерело - це все, що дає вам прямі свідчення про людей, події чи явища, які ви досліджуєте.
Приклади первинних джерел
Сфера досліджень |
Первинне джерело |
---|---|
Історія |
|
Мистецтво та література |
|
Комунікація та соціальні дослідження |
|
Право та політика |
|
Науки |
|
IT (інформаційні технології) |
|
Лінгвістика |
|
[ Вторинне джерело - це все, що описує, інтерпретує, оцінює або аналізує інформацію з первинних джерел.]Що таке вторинне джерело?
Вторинне джерело - це все, що описує, інтерпретує, оцінює або аналізує інформацію з первинних джерел. Загальні приклади включають:
- Книги , статті та документальні фільми, що синтезують інформацію по темі
- Конспекти та описи художніх творів
- Енциклопедії та підручники, що узагальнюють інформацію та ідеї
- Огляди та нариси, які щось оцінюють або інтерпретують
[ Первинні та вторинні джерела: що краще?]Первинні та вторинні джерела: що краще?
Більшість досліджень використовують як первинні, так і вторинні джерела. Вони доповнюють один одного, щоб допомогти вам побудувати переконливий аргумент. Первинні джерела є більш достовірними як докази, але вторинні джерела показують, як ваша робота стосується існуючих досліджень.
Коли й для чого використовувати первинні джерела?
Первинні джерела є основою оригінальних досліджень. Вони дозволяють вам:
- Зробити нові відкриття
- Надати достовірні докази своїх аргументів
- Надати авторитетну інформацію щодо вашої теми
- Якщо ви не використовуєте жодних першоджерел, ваші дослідження можуть вважатися недостовірними, отримана інформація та знання неправильними ("Рабіновіч наспівав")
Для чого вторинні джерела?
Вторинні джерела корисні для отримання повного огляду вашои теми та розуміння того, як інші дослідники підійшли до неї. Вони часто синтезують велику кількість первинних джерел, які складно зібрати самостійно. Вони дозволяють вам:
- Отримати довідкову інформацію по темі
- Підтримати або заперечити вашим думкам протягом дослідження, вашим тезам під час доповіді.
Або на прикладах.
- Всі сучасні джерела, як первинні так і вторинні, доводять що земля подібна на шар (ок, не шар а геоїд), отже тут нема про що сперечатись. Ви можете бути впевненим в цьому.
- Але як щодо інопланетян? Існують первинні джерела (фільми, свідоцтва людей які контактували з ними), які [начебто] доводять їх існування і нема жодних джерел про неіснування інопланетян (бо зрозуміло -- і бути не може). Але існує масса вторинних джерел, які піддають критиці можливість контактів. Отже???
[ Висновок і поради. Ну й посилання на матеріали по темі]Висновок
Якщо вам потрібно зануритися в нову для вас тему і отримати про неї деяке загальне уявлення, корисно розпочати вивчати "вторинні" джерела. Ідея в тому, що вони мають допомогти вам визначитися, які проблеми існують, в якому напрямку рухатися з власним дослідженням а які питання не визивають срачів.
Ваша ціль -- отримати і прочитати основну інформацію (див попередній текст "Як читати наукові матеріали - частина 1").
І на другому етапі, коли ви вже непогано володієте загальною інформацією, можна і потрібно звернутися до первинних джерел. Вони допоможуть розібратися в тому, що саме і як було зроблено в обраній галузі, як вирішувалися близькі за тематикою дослідження тощо.
Ви маєте серйозно вивчати тему. Не просто читати для отримання інформації, ви маєте осмислювати те, що маєте, будувати концепції, здобувати знання -- це ваша ціль.
Матеріали російською мовою читати за крайньої потреби -- вони брехливі (завжди), відстають на багато років в актуальності. Навіть якщо то анонситься як переклад, див тут: книга 21 Lessons for the 21st Century by Yuval Harari в даркнеті була в середині осіні 2018 року, "перекладена" російською і видана за 1 рік, і в книзі брехню Пуйла замінили на висловлювання Трампа (як і кожен лівак, Харарі в тому нічого поганого не бачить, "мір ета война" по Оруелу). Причому незнання мови в епоху гугл транслейта не є крайньою потребою.
Посилання:
- Першоджерело
- Вторинне джерело інформації
- Primary and secondary sources
- Primary vs. Secondary Sources: Primary vs. Secondary Sources
- Research Process
- В русском издании книги историка Юваля Харари главу про Путина и Крым заменили на главу про Трампа. Автор сам согласился на такие правки
PS: Завтра буде опитування про якість цих двох "термінологічних" статей.
Community Info