Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Маніпуляції в новинах: заголовки

Ми уже неодноразово писали про те, що 7 з 10 людей не читають тексти новин, а читають тільки заголовки. Тому саме у заголовках ховається найбільше маніпуляцій. Ми виокремили три основні, на наш погляд, ознаки, які змушують читачів сприймати інформацію в конкретному розрізі або спотворюють його враження про подію.

1. Недоговореність.

Здається, ми усі вже не ведемося на цей аспект, але: "Вчені знайшли простий спосіб вилікували рак. Лікарі в шоці", "Що слідчий зробив на допиті із [підставте будь-яке прізвище]", "Стали відомі подробиці ...". Такі заголовки називають "клікбейтом", тобто обривають речення або думку і не розкривають суть. Хоча, будь-який заголовок має чітко інформувати читача про те, що трапилося.

2. Емоційна лексика

Слова, що мають негативне або позитивне забарвлення впливають на наше сприйняття матеріалів. Тому коли бачите, наприклад, "Грандіозне свято", "Неймовірна подія", "Страшне ДТП", "Кат", "Барига", "страшна правда", "Вражаючі події" пам'ятайте: не такі вони вражаючі і не такі вони страшні. Це не ваші емоції, їх вам намагаються насадити.

3. Оцінка подій.

Ця маніпуляція схожа до попередньої, але може бути більш витончена. З одного боку, "страшне ДТП на Київщині" - це оцінка події із використанням забарвленої лексики. Без маніпуляції цей заголовок звучав би так: "У ДТП на Київщині загинули 3 людини" або ж "На Київщині трапилося ДТП", або ж "Сьогодні на Київщині трапилося 3 ДТП", або ж "На Київщині зіткнулося дві автівки". Вирішувати страшне ДТП чи ні - тільки читачам.

Часто медіа називають вбивцями тих, щодо кого суд не те, що не виніс відповідного рішення, а загалом щодо людей, які не мають жодного відношення до справи. Деколи, це свідоме поширення брехні. Деколи - цілеспрямована атака на ту чи іншу людину. Відмитися від навішаних оцінок дуже важко.

Джерело

Новини з такими некорректними заголовками мають пропускатись (треба виробити навик того) а агенства, що публікують таке, мають помічатись в голові як маніпулятивні.

...Це -- перша замітка як читати змі.

Tags: как правильно
Subscribe

promo bitter_onion march 15, 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 45 comments

Bestti_ua

January 1 2020, 09:43:24 UTC 1 year ago

 • New comment
Читаю заголовки на Уніан щоб просто поржать.

"Новий Xbox може бути потужнішим за Playstation 5" - а може і не бути. Навіщо новину писали?

"ЛАЙТ Тетяна Соколова: "Зараз нікому не цікаві солоденькі картинки, глядача приваблює колорит Троєщини" - тобто грошей на ремонти вулиць та районів нема.

"Новорічне привітання: Зеленський пропонує національну ідею" - "Де не важливо, як названа вулиця, бо вона освітлена та заасфальтована. [так нема ж грошей на ремонти!] Де немає різниці, біля якого пам’ятника ти чекаєш дівчину, в яку ти закоханий? І якщо ми бачимо майбутнє однаково – це повинно нас об’єднати!" - Об'єнаймось на вулиці лєніна під памятником ватутіну. Бажано під "вз'вєйтєсь кастрамі" в рамках саюзнава гасударства як єдіній нарот.