Відмова "монобільшості" розглядати законопроєкт про засади державної політики у сфері європейської інтеграції викликала гостре обурення в опозиції.
Нижче – дещо емоційний текст представників фракції "Європейська солідарність", які вбачають у такому кроці "Слуги народу" бажання де-факто відмовитися від курсу на вступ до ЄС.
"Європейська правда" публікує цей текст в рамках публічної дискусії та готова надати слово представникам уряду та парламентської більшості.
* * * * *
Чи потрібна Україні державна політика у сфері європейської інтеграції?
Регламентний комітет Верховної Ради (де більшість, як і в інших комітетах, за "Слугою народу") вирішив, що не потрібна, фактично заблокувавши законопроєкт №1206.
Зробив це, ігноруючи той факт, що стратегічна мета держави – членство в ЄС – закріплена в Конституції.
Дедалі чіткіше викристалізовуються справжні наміри монобільшості, яку в даному випадку підтримала ОПЗЖ. Дуже промовистий союз.
Євроінтеграція залишилася в передвиборчих гаслах.
Справи нової влади свідчать самі за себе – в Україні згортаються демократичні процеси, у гарних євроінтеграційних обгортках парламент голосує норми, що прямо порушують Угоду про асоціацію, право ЄС, рекомендації Ради Європи…
Що ми пропонуємо законопроєктом №1206? Якщо коротко, то йдеться про механізми, які діяли в наших західних сусідів, що стали членами Європейського Союзу.
Насамперед пропонуємо закріпити порядок розроблення проєктів нормативно-правових актів та вдосконалення процедури їхнього ухвалення шляхом проведення обов’язкової експертизи на відповідність зобов’язанням України у сфері європейської інтеграції та праву ЄС, а також встановлення необхідності перекладів актів ЄС українською мовою.
Окрім цього, пропонуємо створити загальнодержавну електронну мережу з питань європейської інтеграції – державний інформаційний ресурс, що міститиме, зокрема, перелік завдань у сфері євроінтеграції, централізовану базу перекладів українською мовою актів права ЄС, експертні висновки щодо проєктів нормативно-правових актів на предмет їхньої відповідності євроінтеграційним зобов’язанням України, а також рішення та рекомендації органів асоціації.
Простіше кажучи, ми хочемо створити дієві механізми для швидкого руху країни до ЄС і надати суспільству інформацію про те, що вже зроблено, а що ще належить зробити.
Мотиви "слуг" заблокувати нашу ініціативу після перших тижнів "турборежиму" цілком зрозумілі. Парламент без упину штампує силу-силенну законів з гарними назвами, які більшість позиціонує як євроінтеграційні, але які прямо порушують і Угоду про асоціацію, і право ЄС.
Запобіжники, які ми заклали в законопроєкт №1206, поламали би цей шалений принтер.
Очевидно, що в таких умовах не потрібна і ніяка публічність, інакше громадськість би бачила онлайн всю катастрофічну картину нашого розвороту від ЄС у бік автократії та олігархічної економіки.
У своєму висновку регламентний комітет вдався до карколомної еквілібристики і знайшов тисячу і ще одну причину поховати нашу ініціативу, але окремої уваги заслуговує аргумент про те, що законопроєкт №1206 потребує додаткових витрат із бюджету.
Розуміємо, що "слуги" вважають популізм своєю головною зброєю у боротьбі за народну любов, але в народу рано чи пізно постане справедливе питання: де ж зекономлене? І коли в результаті не буде ані реформ, ані грошей, – солодкі гасла не допоможуть.
Шкода буде лише часу, згаяного на балачки та хіпстерство.
Так, євроінтеграція – це не магічний процес, а копітка праця, яка вимагає коштів. Але це та інвестиція, яка повернеться нам сторицею. Натомість гальмування зближення з ЄС обійдеться значно дорожче – цивілізаційним відставанням і ризиком повернутися в орбіту Кремля.
Правда в тому, що коли владі треба, то гроші знаходяться. Наприклад, створюючи Міністерство цифрової трансформації на базі держагентства, видатки збільшили з 70 до 215 мільйонів – і оком не кліпнули.
Тим часом профільний віцепрем'єр анонсує створення в регіонах офісів євроінтеграції, а на створення центрального органу виконавчої влади у сфері європейської інтеграції на базі Урядового офісу координації європейської та євроатлантичної інтеграції грошей катма...
Можна було би списати атаку проти законопроєкту №1206 на те, що більшості не подобаються автори – депутати опозиційної "Європейської солідарності" на чолі з Петром Порошенком, на якого в "слуг" дуже хвороблива реакція, незалежно від пропонованої ним ініціативи. Але ніякої альтернативи більшість не пропонує.
Послідовна позиція не чути тих, хто реальними справами довів свою ефективність у царині європейської інтеграції, й ігнорування думки європейських партнерів залишають дедалі менше сумнівів – нас віддаляють від мрії.
Тільки одне залишає крихту надії.
Поки представники монобільшості та ОПЗЖ готували своє ганебне рішення в регламентному комітеті, в очолюваному Іванною Климпуш-Цинцадзе комітеті з питань інтеграції України до ЄС депутати цієї ж "Слуги народу" конструктивно працювали, пропонуючи спільно додати до законопроєкту №1206 додаткові норми, аби посилити механізми виконання Угоди про асоціацію. Наче різні партії!
Хочеться вірити, що в цій безжальній та безглуздій битві аргументів і світоглядів переможе не політика, а європейська Україна.
https://www.eurointegration.com.ua/experts/2019/10/18/7101995/
Community Info