Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Сказ а казка

До теми https://bitter-onion.livejournal.com/2453931.html

Погодувати білочку, врятувати маленького їжачка, пообіймати єнота в обмін на печиво — багато хто не встоїть. Але звірята не знають про наші добрі наміри і можуть вкусити, особливо якщо їм боляче. Сьогодні Світовий день боротьби зі сказом. Тож розповідаємо, що робити, якщо вас вкусило миле чи не дуже звірятко?

Сказ — це смертельно небезпечний вірус, що передається людям через слину інфікованих тварин під час укусу. Він нагадує застуду, але потім з’являються лихоманка, головний біль, нудота, блювання, неспокій, підвищене слиновиділення, важкість ковтати і відмова від води, безсоння, галюцинації, параліч. Спершу сказ не проявляється, але коли хвороба стане помітною, буде уже пізно. https://mayocl.in/2n5iswo

Тому якщо вкусила тварина, не можна зволікати — треба негайно звертатися по медичну допомогу і вимагати вколоти протирабічну вакцину. Це прискорить розвиток імунної відповіді, потрібної для нейтралізації віріонів. Такий спосіб лікування сказу винайшов французький науковець Луї Пастер. Інкубаційний період вірусу сказу в людини складає 1-3 місяці, хоча можливий розвиток хвороби за тиждень чи за рік. Тож для формування імунітету є певний час.

➡ Про вакцинацію від сказу: http://bit.ly/2n3JwMG

Кусатися можуть лиси, щури, білки, єноти, їжаки, кажани, собаки і коти. Більш ймовірно, що сказ переноситимуть хижаки: лиси, єноти, невакциновані від сказу собаки і коти, але не дрібніші тварини, хоча цього теж не можна виключати. http://bit.ly/2nL0oYR

Окрім вірусу сказу, в слині перелічених тварини можуть бути інші віруси чи бактерії, в тому числі герпесвірус, вірус пташиного грипу, збудники правцю, лептоспірозу, сальмонели та інші види бактерій та патогенних грибків. http://bit.ly/2nbE1v6

🐶 Правило №1 — не чіпайте звірят.

Якщо хочете їх погодувати, залиште їжу. Якщо здається, що тварина потребує допомоги, зверніться в службу порятунку тварин чи одягніть хоча б шкіряні рукавиці і подумайте наперед, у чому ви понесете тварину. Якщо не маєте в чому, то краще не чіпайте.

🐶 Правило №2. Якщо ви — мисливці, працюєте з тваринами чи в лісі, то вам обов’язково слід мати протирабічну вакцинацію. Але в разі укусу лисиці чи іншої тварини все одно потрібно введення вакцини, але можна обійтися без введення антитіл.

🐶 Що робити , якщо тварина все ж вкусила: http://bit.ly/2nL0oYR

▪️Промийте рану проточною водою з милом, навіть якщо укус не до крові. Промивати треба 15 хвилин. Згодом дезінфікувати.

▪️Зверніться по медичну допомогу. Тут може бути декілька варіантів розвитку подій Наприклад, вам скажуть почекати 10 днів і спостерігати, та відмовляються вводити вакцину. Не розгубіться. Якщо вкусила тварина домашня, вакцинована, а її власники не брешуть і не зникають, тоді дійсно можна чекати 10 днів до прояву можливої інфекції в тварини і, якщо в неї таки сказ, їй роблять евтаназію, а людині вводять чотири-п’ять (за канадськими рекомендаціями) та шість (за українськими) доз протирабічної вакцини. Вакцинують в день укусу, а потім на 3, 7, 14, 30 та 90 день після укусу.

Протирабічна вакцина прискорить формування адаптивного імунітету до вірусу сказу, і на момент, коли він “перейде в наступ”, ви матимете антитіла. Антитіла утворюються на 7 день, і присутні в крові ще 2 роки. Тому важливо якомога скоріше вакцинуватися.

Канадський протокол радить в усіх випадках вводити протирабічні антитіла, а українські рекомендації зазначають, що це потрібно лише в разі укусів в голову, шию, пах та потрапляння значної кількості слини в рану. Адже в такому разі титр вірусу в крові великий, та інкубаційний період може бути короткий. http://bit.ly/2mx453V

▪️Якщо вкусив кіт, собака чи домашній тхір, які схожі на скажених, то одразу починають вводити протирабічні антитіла та 4-6 доз вакцини. “Схожі на скажених” означає, що ви тварину не чіпали, вона сама вирішила напасти, і в неї сильне слиновиділення і хитка хода. За можливістю, тварину слід здати на аналіз. Якщо вона не скажена, тоді терапію вакциною та антитілами можна припинити. Зволікати ж з вакцинацією понад 48 годин з моменту укусу не можна.

▪️Частіше буває так, що тварина вкусила і втекла — це бездомний собака, лисиця, єнот (у нас вони рідкість), інший хижак, або ж їжак (вони не хижаки і не гризуни, а Їжакові) – чи невдовзі померла. У такому разі слід вжити описаних вище протирабічних заходів. Диких тварин за визначенням вважають за скажених, якщо лише аналізи не підтвердили зворотнє.

▪️Якщо вкусив гризун чи зайцеподібна тварина: щур, дикий кролик, заєць, білка, то рішення ухвалюють ситуативно. Якщо тварина схожа на скажену, то проводять вакцинацію і, за потреби, протирабічну терапію . Якщо тварина домашня (щур, морська свинка, кролик), то 14 днів спостерігають за твариною.

▪️Якщо вкусив кажан, чи є подряпини, то потрібно вжити всіх протирабічних заходів. Якщо на вас просто сів кажан, чи ви тримали його в руках, але не були подряпані і слина не потрапила на рану, можна не хвилюватися. А ось будь-який контакт дитини з кажаном канадські рекомендації вважають достатньою причиною для вакцинації та терапії.

В Україні вакцини від сказу є в регіонах. Де їх можна знайти ➡️ http://bit.ly/2nK7DjJ
Що робити, якщо відмовляють у вакцинації: http://bit.ly/2nLPtyd

Але історія із звірятами на цьому не завершується. Адже переносити вони можуть не лише сказ. http://bit.ly/2n7HU4m

Навіть домашні вакциновані собаки і коти можуть спричинити суттєві проблеми, якщо занесуть в кров Capnocytophaga, стійких до метициліну золотистих стафілококів, чи Pasterella. Тому якщо місце укусу червоне, болить, є гній чи набряк, у вас підвищується температура і збільшені лімфовузли, хоч проти сказу вжито заходів, то слід йти до лікаря. Ймовірно, знадобиться антибіотикотерапія. Самим собі антибіотики прописувати в жодному разі не можна. http://bit.ly/2n61iyI

Домашні тварини, а особливі дикі білки чи їжаки, які копирсаються в землі, можуть переносити правець. Вакцинуватися від правця слід в дитинстві, а потім що десять років, починаючи з 16, проходити ревакцинацію. Наразі вакцини є, безоплатні, і доступні за направленням сімейного лікаря.

Ключовий висновок — не пропускайте планових щеплень, майте при собі мило і питну воду, коли йдете відпочивати на природі, будьте обережні і не створюйте небезпечних ситуацій, лікуйтеся згідно із протоколами, і знайте свої права як пацієнтів.

https://www.facebook.com/ulanasuprun/photos/a.1764564323828127/2446238725660680/?type=3&permPage=1
Tags: как правильно
Subscribe

Recent Posts from This Community

promo bitter_onion march 15, 2021 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 1 comment