Andriy Lypkivskiy (a_lypkivskiy) wrote in bitter_onion,
Andriy Lypkivskiy
a_lypkivskiy
bitter_onion

Історія про те, як Росія дотримувалася Георгіївського трактату

Originally posted by a_lypkivskiy at Історія про те, як Росія дотримувалася Георгіївського трактату
Розсіюємо російські міфи
На просторах рунета, коли мова заходить про відносини Грузії та Росії, запутінскі боти (і не тільки вони) завжди говорять, Грузія сама попросилася "під крильце" Росії. Мало хто знає, що Росія порушила сама той Георгіївський трактат, не надавши допомогу Грузії у війні проти Ірану і ліквідувавши грузинську державність. Цей текст буде корисний тим, хто не знає підгрунтя відносин Грузії та Росії. Це був перший договір між Грузією і Росією, який порушив наш північний сусід. Потім були й інші, багато договорів з Грузією порушила Росія, але саме цей Георгіївський трактат дав дорогу всім іншим.
Криваве побоїще внаслідок відмови Росії допомагати Грузії - Крцаніська битва, 1795 рік.
Крцаніської битви з Ага Махмад ханом могло не бути, хан через послів просив присягнути йому у вірності і в цьому випадку не тільки обіцяв недоторканність Грузії, але ще й передавав Іраклію у володіння весь Азербайджан. Присяга вірності хану означала б захоплення Грузії, вона мала б лише формальне вплив, оскільки метою Ага Махмад Хана було якраз позбавлення від небезпечного сусіда в особі Росії, і якби Грузія відкинула російську орієнтацію, то цим сусідом Ірану виявилася б не країна , анексована Росією, а союзна Грузія. Тут варто зауважити, що це була груба політична помилка з боку грузинського царя Іраклія II, так як він волів тримати вірністьз  холоднокровною Росією і пожертвував життям свого народу.
Ага Махмад Хан не знав, що грузинське військо настільки нечисленне, і діяв з крайньою обережністю. Навчений військовим досвідом, він частково сумнівався у своїй перемозі, оскільки був знайомий з багаторічним військовим досвідом Іраклія II. З 8 вересня почалися розвідувальні бої, і вже наступного дня відбулося велике зіткнення між іранським і грузинським військами.
Грузинські воєначальники вирішили використовувати рельєф місцевості і не дати противнику використовувати всю живу силу одночасно. Незважаючи на нечисленність, грузинські війська блискавичним ударом перекидали авангард ворожих військ і знову закріплювалися на вихідних позиціях. Хан почав подумувати про повернення, до того ж серед його військ пішла чутка, що Грузія нібито зібрала велике військо. Під час такого коливання хана до нього прийшов посол, таємно відправлений Артемом Араратським, і повідомив хану про плачевну нечисленності грузинських військ.
Наступного дня 11 вересня хан кинув усі сили і сталася Крцаніська битва. 35000 персів проти 2700 грузин. Грузинами були винищені 15000 персів, серед грузинів в живих залишилося всього 150 чоловік. Грузія очікувала навали Ага Махмад хана і могла зібрати велике військо, але через очікування обіцяної допомоги з Росії Іраклій II не провів підготовчі заходи. Всього воїнів у Грузії під час Крцаніської битви було близько 5000, але за деякими даними, 2000 з гаком в цей момент знаходилися разом з одним із синів Іраклія II в західній частині Грузії і не брали участі в цій битві. Так в Крцаніської битві взяли участь 2700 грузин.
Грузія попросила у Росії кредит у розмірі 1 мл. рублів, щоб відновити зруйноване місто, але російський уряд навіть не вважав за потрібне прислати будь-якої відповідь на дане прохання царя. У цей час османський уряд саме запропонував грузинському царю гроші, щоб залучити грузинського правителя на свою сторону і зруйнувати зв'язок Грузії з Росією. Але Іраклій II не прийняв допомоги від турецького правителя.
Російські історики в якості причини того, що Росія не дотримала договір і не допомогла Грузії проти Ага Махмад Хана, мотивують це тим, що Росія в той момент мала міжнародні та внутрішні перешкоди. Інші - звинувачують російського генерала Гудовича, який знаходився з російськими військами на прикордонній з Грузією території. Але фактично відразу після знищення грузинського війська у Росії как-будто відпали всі міжнародні та внутрішні перешкоди, генерал Гудович виправився, і Росія вводить свої війська в уже зруйнований Тбілісі.
Незабаром, через рік, в 1796 почався новий конфлікт між Росією та Іраном, який був викликаний тим, що російські торгові кораблі були розігнані з перської ринку. Як зазначалося вище, метою Росії було зміцнити торгівлю на всьому каспійському узбережжі і у всій Персії, а звідти вже проникнути на індійський ринок. Ага Махмад Хан сильно перешкоджав таким діям Росії, тому в березні 1796 Росія оголосила Персії війну.
Катерина II видала громадський маніфест і розповсюдила його в Південному Кавказі перською, грузинською і вірменською мовами. У маніфесті говорилося про те, що Росія вирішила почати війну з Персією через те, що хан напав на Грузію і що російська армія йде для звільнення Південнокавказького народу. Росія закликала народи включитися у визвольну війну на її боці.. Штабскій ад'ютант російського командування Бутков прямо пише, що метою Катерини було, прикриваючись допомогою Грузії, зміцнити свої торгові позиції на каспійському узбережжі. Почалися бойові дії, але в листопада 1796 року Катерина померла, і військові дії припинилися. Новий імператор Павло I припинив військові дії проти Ірану і викликав армію тому.
Грузія знову опинилася у важкому становищі. Роздратований непокорою Грузії, Ага Махмад Хан знову вирішив почати з нею війну, але на цей раз він вирішив погубити і мирне населення і подібно Шаху Аббасу спробувати переселити до Грузії персів. Загибель була б неминуча, але 4 червня 1797 Ага Махмад Хан був убитий уві сні його ж прислужниками. За даними англійського історика Малькольма хан був убитий персом Худададом і омусульманеним грузином Садігом.
А от ні Грузія Україну ніколи не зраджувала, ні навпаки. І не тому, що не поряд. Були часи, що і поряд знаходились, коли Кубань була де-факто українською. А тому, що не москалі, не ракоцапи паршиві!
За пісню окрема подяка пану variat_k
Tags: Грузія, історичні дослідження
Subscribe

 • Вакцинотивизм или зачем лечить сепаров

  Давно тут не было флейма. Подумал плеснуть солёной воды на свежую рану. Причиной стала на редкость мерзкая статья, которую зачем-то репостнул Игорь.…

 • * * *

  1. Україна – друга в Європі за добовою смертністю від коронавірусу 2. Епідемія ковід: в Україні знову більше 23 тисяч заражень за добу 3.…

 • Ансамбль александрова десь заплакав зі дна Чорного моря

  "Молдова просить певний обсяг газу на такий складний період. Ми вважаємо, що можемо дозволити це зробити. І ми кажемо, що цей газ буде постачатися…

promo bitter_onion march 15, 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 3 comments