Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Ще одна проблема "держави в смартфоні"

Реєстрація сім-карт тільки одна маленька проблема "держави в смартфоні". Кожному ще знадобиться електронний підпис, а щоб користуватися ним, доведеться купувати захищений носій ключа електронного підпису. Це така типу флешка з програмкою, яка зараз коштує 700-1000 грн і називається "токен".

Зараз ці токени за свої гроші має купувати лише бізнес, чиновникам купує держава за бюджетні гроші, але коли буде "держава в смартфоні", то купівля токенів стане обов'язковою для всіх, бо всім знадобиться електронний підпис і носій захищеного ключа електронного підпису. Так, і вам також. Цього вимагає Закон України “Про електронні довірчі послуги”.

Вже зараз якщо ви хочете створити електронний підпис, то мусите купити цей токен (ФОПам треба один, а юрособам три штуки). Поки ніхто масово не кіпішує (тільки бухгалтери), бо в багатьох ще старі підписи діють, але наступного року оновлювати їх доведеться через купівлю цієї фігні за 700-1000 грн. А це фігня, бо який там захист ключа, ще й не кожне програмне забезпечення його підтримує, воно стільки не коштує, а купувати доведеться регулярно, бо заради безпеки ключі треба час від часу міняти (закон вимагає регулярно міняти). Плюс ключ може зберігатися тільки в одному примірнику на тому токені. Ви його десь забули? У вас його вкрали? Він зламався? Купуйте заново. А тепер уявіть, що це все відбувається в масштабах країни, бо так воно і буде.

Ну і навіть якщо ціну згодом знизять, бо з'являться інші продавці, то все рівно хтось встигне добре заробити. Ці токени — ініціатива старої влади, але нова влада всіх цифровізує активніше, так що електронні підписи і токени з "захищеними ключами" ніде не дінуться.

Ну, подивимося, ми в перших рядах, не переключайтесь

Наталія Толмачова
https://www.facebook.com/nata.tolmachova/posts/2481665218568098
Subscribe

promo bitter_onion march 15, 2021 17:32 15
Buy for 50 tokens
Все слышали такую сказку, что якобы украинцы, белорусы и русские – это братский единокровный народ, который происходит якобы от триединой древнерусской народности. Ученые открыли страшную тайну – мы не братья. Праславянский этнос, конечно, существовал где-то со II тысячелетия до нашей эры, из…
 • Post a new comment

  Error

  Comments allowed for members only

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 9 comments
Ну, с ЭЦП немного не совсем так- тут используется ассиметричный метод шифрования. Клиент в соответствующем органе получает два ключа- открытый и закрытый(так называемая "ключевая пара"). Если клиент хочет отправить другому зашифрованное сообщение, то шифрует открытым ключом, а получатель расшифровывает своим закрытым ключом. В ЭЦП все наоборот- подписывается документ закрытым ключом, а проверяется ее подлинность открытым ключом. Это есть не только на токене, но и "зашивается" в сим-карту(пока это поддерживает только Киевстар). Обычная сим-карта для этого не подходит- нужно сдать ее в центр Киевстар и получить другую уже с ключом.