Що було в Молдові
Перші ознаки молдовської кризи було видно давно, роки два тому. Це було видно по факту обрання в Молдові президентом Ігоря Додона, який відверто демонструє проросійську позицію, виступає за федералізацію Молдови. І це незважаючи на те, що мешканці Молдови не забули часи президентства комуніста Вороніна (2001-2009 роки), коли спостерігалися позитивні зрушення в економіці, як у нас за часів Порошенка. І саме Воронін взяв курс на євроінтеграцію, досягнувши чималих успіхів. Але все одно він програв. Причин такого стану є багато. Це розкол в проєвропейських партіях, активна робота москалів в медіа (фейки про біженців Сірії), та й погана робота.
Щоб зрозуміти суть того, що відбувається в Молдові сьогодні, необхідно звернутися до декларації про "захопленому державі", яке парламент прийняв після формування нової влади. Опоненти демократів вважають, що Молдову захопив лідер цієї партії і олігарх і що саме той олігарх Плахотнюк контролює всі владні інституції Молдови. Провідною постаттю в боротьбі з Плахотнюком раптово став президент країни Ігор Додон, один з найвідданіших прихильників Володимира Путіна на пострадянському просторі.
Параллелі
Якщо стисло, то є багато паралелей. Як це може виглядати в українській реалії?
Перша і єдина "не параллель" в тому що Порошенко не олігарх в порівнянні з тим же Коломойським або Фірташем або Пінчуком. І зрозуміло, що Порошенко не мав і десятої частки контролю над ситуацією в Україні в порівнянні з тим контролем, який зосередив у своїх руках молдовський Плахотнюк.
А от далі йдуть параллелі.
Позбавлення від "олігарха Порошенка" і заміна його на Зеленського несе великі ризики для України. Вона може загрузнути в громадянському протистоянні і розколотися остаточно. Особливо це ймовірно при слабкому президенті Зеленському, який не має зеленого уявлення про реальність а відповідно не має досвіду, та ще залежить від олігарха. Додаткова загроза - продовження планів Кремля по медіа-захвату України. Мається на увазі покупка Кремлем ЗІКа, до того Ньюсван та 112.
Нездатність Зеленського та його недо-команди протистояти цим загрозам приведе як і в Молдові до певного бажання ЄС, США стабілізувати державні інститути України. Але є проблема як і Молдові - багато вати, яка власне вибрала Зеленського і подала сигнал світу що готова здати країну за уявний пиріжок і дешевий газ.
За думкою Віталія Портнікова, найталановитішого українського журналіста і непоганого політолога, американці, європейці і росіяни здатні абсолютно спокійно, не морщачи носа, домовлятися між собою в ситуації, коли мова йде про нестабільність на пострадянському просторі.
За думкою Портнікова у найближчі місяці зовнішні гравці Заходу намагатимуться відсунути від прийняття рішень Ігоря Коломойського шляхом активізації кримінального переслідування і Дмитра Фірташа шляхом екстрадиції з Австрії в США. Електоральні розклади можуть мінімізувати політичний вплив Ахметова і Пінчука. А в парламенті замість коаліції традиційних партій, орієнтованих на олігархів, виникне коаліція якихось "нових сил". Після цього буде досягнуто прорив в Мінських угодах (власне ЗЕкоманда то почала робити через Кучму) і буде здійснений план федералізація країни під щільним зовнішнім контролем Москви, Вашингтона і (менше) європейців. Україна ік Молдова на довгі десятиліття перетворяться в "сіру зону" з невизначеним майбутнім, безглуздим справжнім і зіпсованим минулим. Зате все буде стабільно: ні війни, ні конфлікту з Росією і Заходом, навіть корупція буде контролюватися зовнішніми гравцями разом з антикорупційними структурами.
І що?
Питання в тому наскільки втомились українці за роки протистоянь, олігархічного розграбування своїх країн і краху надій, за час війни.
Чи вистачить у них елементарної інтуїції, яка підкаже їм: вони знаходяться перед перспективою нової втрати державності та перетворення - в новій формі - в російські сателіти при мовчазній згоді Заходу.

"МОЛДОВА НА ТРОИХ: БУДУЩЕЕ ДЛЯ УКРАИНЫ"
БЛОГЕРФЕСТ #4: ВІЙНА. СХІД. ВИХІД
Community Info