Grzegorz (grzegorz) wrote in bitter_onion,
Grzegorz
grzegorz
bitter_onion

Дитяча література.

Ви мабуть не повірите, але в підлітковому віці (нагадую, підлітки, це не тільки 16-річні прищаві істоти, що думають тільки про секс, це і 11-річні дотепні юні натуралісти) так от в віці, коли цікавлять наукові та технічні таємниці цього незбагненного світу, Марія Сергіївна багато читала.
І от пригадалася одна книжка, вже не згадаю ані автора, ані назви, але шановний Анон, звичайно, відразу впізнає і навіть кине зсилу.
Книжка та була розрахована як раз на підлітків, тобто на середній шкільний вік.
За сюжетом купка хлопчиків під час літніх канікул тиняється десь в дачних пампасах чи то під Москвою, чи під Ленінградом. І от зненацько їх увагу привертає цікавий невідомий чумаданчик, що заховався у кущах. Перш за все діти вирішують, що це без сумніву справа рук американських шпигунів. Відкривши таємничу валізку хлопчики виявляють всередені не менш таємничий прилад із тумблерами, екранчиком та ручками налаштування, як в радіо. Хлопці спочатку хочуть здати мієлафон в міліцію, але потім цікавість перемагає. І вони починають щолкати тумблерами. І виявляється, що кожен щолк відміняє один фундаментальний фізичний закон. Пам"ятаю лише, як вони відмінили закон тертя, з-за чого електричка не змогла загальмувати. Яке прикре самогубство.
Допоки хлопці гралися із фізичними законами, книжка була вельми пізнавальна, цікава для підлітків, старших школярів, для двійочників та для дорослих теж. До цього місця персонажі книжки викликають приємні емоції, такі хороші хлопчики, розумнички, чемні, молодці. Але з-за одної події персонажі починають вести себе нелогічно і неприємно.
А все тому, що хлопці вирішили погратися із екранчиком та ручками налаштування. І це виявився справжній GPS, бо в екранчику мапа землі переміщувалася та збільшувалася до високої деталізації. Зелена кнопка під екранчиком не давала сумнівів, що натиснувши на неї, оператор мієлафона переміститься в бажану точку планети Земля. І от тут починається найцікавіше.
Мені ще тоді здалося дивним, чому автор книжки не залишив своїх персонажів в рамках радянського союзу. Це було б патріотично. Скільки в СРСР було цікавих місць, куди варто було дотепним шукачам пригод перенестися з північних широт. Ну от, хоча б у Крим, гггг.
Але ні. Після нетривалої суперечки хлопці переносяться, так, у капіталістичний закордон. Причому не у Францію, не у Німеччину, не в США та не в Великобританію. Вони вирішують телепортуватися у Данію. Офіцери під керівництвом Леся Подеревлянського, мовчати!
І от, потрапивши у іншу державу, прості радянські хлопці починають насаджувати свої, найвірніші правила життя. Наприклад, вони знаходять в громадському парку м"які крісла, і обурюються, що сидіти на них можна тільки за крони. Причому автор не вточнює, чи існують в громадських парках радянської Москви навіть безкоштовні м"які меблі. Хлопці сперечаються із полісменом, що не дозволяє всістися в крісло місцевому бомжу. Потім хлопці чинять піонерський самосуд над своїм товаришем, що в Копенгагському порту надибав гамериканського моряка і вициганів в того антирадянський чуінгам. Після чого відбувається апофегей антирадяськості, від якого я, тогочасна радянська підлітка, відчувала когнітівний діссонанс.
В порту хлопці натрапляють на вантажний борт із радянськими автівками. Здається, волгами. І хлопці відчувають напад гордості та туги за Батьківщиною, що в руському варіанті зветься іноземним словом "ностальгія". Автор підкреслює, що в бляцькій Данії всі їздять на іноземних авто, гарних та кльових. Але рублені форми радянського автопрому викликають сльози на очах. Ковток "родіни" серед підступного капіталізму. Цікаво тільки, заради яких рідкісних оригіналів в Данію приперли радянський ексклюзив.
Закінчується все харашо. Один з хлопців натискає на червону кнопку хитрого мієлафона, і вся компанія повертається у той самий куток земної кулі, де все і почалося. Здається, і в той самий час, з якого і починається розповідь. Пристрій зник, а в хлопців залишаються лише спогади.

Автор: https://www.facebook.com/notes/%D0%BC%D0%B0%D1%80%D1%96%D1%8F-%D1%81%D0%B5%D1%80%D0%B3%D1%96%D1%97%D0%B2%D0%BD%D0%B0-%D1%84%D0%BE%D0%BA%D1%96%D0%BD%D0%B0/%D0%B4%D0%B8%D1%82%D1%8F%D1%87%D0%B0-%D0%BB%D1%96%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B0/483346488499160?pnref=story

Tags: книги
Subscribe
Buy for 50 tokens
Buy promo for minimal price.
 • Post a new comment

  Error

  Anonymous comments are disabled in this journal

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

 • 68 comments